בין שבר להמשכיות – המסע לפולין

בין שבר להמשכיות – המסע לפולין של תיכון הדרים
"לזכור את העבר,לחיות את ההווה, להאמין בעתיד" (אבא קובנר)
המסע לפולין של תיכון הדרים הוא מסע בעקבות האדם. בכל התהליך אנחנו מנסים לברר מה קרה לאדם בתקופה הנוראה ההיא, אילו בחירות האדם עשה, בפני אילו הכרעות מוסריות הוא עמד, איך השפיעו החלטותיו ובחירותיו עליו, על משפחתו ועל החברה בה הוא חי. אנחנו מנסים להכיר את העולם היהודי שהיה ואיננו עוד, לנסות להבין איך צומח הרוע על מנת להסיק מסקנות לחיינו אנו ולנסות לנתח את מעשי העומדים מהצד לעומת חסידי אומות עולם.
אנחנו רואים במסע את שיאו של תהליך חינוכי שמורכב גם מהכנה עוד לפני היציאה למסע גם בשיעורים בכיתות וגם בהכנה ישירה למסע ערכית וארגונית ומסיכום ועיבוד החוויה כשחוזרים.
המסע לפולין אמור להיות שיאו של תהליך חינוכי המבטא את החזון, הערכים הבית ספריים ואת הגורם המארגן "בשבילי האדם".
המסע יעזור לתלמיד לגבש עמדה ולחשוב על האדם אשר יכול תמיד לבחור גם כאשר הבחירה היא כמעט בלתי אפשרית – בין רע לעוד יותר רע. בסופו של דבר האדם יכול לבחור (כלומר להתלבט, לחשוב ובסופו של דבר לבחור בשביל כלשהו) – או שהוא בוחר לרצוח (דמות הרוצח), או שהוא בוחר להיות נאמן לעצמו (האדם היהודי), או שהוא בוחר לעמוד מהצד, מול בחירה להציל (חסידי אומות העולם).
בהתאם לכך בנוי תהליך ההכנה כניסיון להראות את אותן הבחירות שהאדם יכול לעשות הן בעולם היהודי, הן בגרמניה של אותם ימים והן בכל האמור לפולנים ולחסידי אומות העולם.
ההכנה למסע לא יכולה להיות תחומה רק לאלה שנוסעים או להיות מוגבלת כתהליך נפרד, כאחת התכניות הקיימות. לנו, לאנשי חינוך, יש מקום מרכזי לחזק את השפעתנו באמצעות הערכים החשובים לנו על התלמיד, והדרך לעשות זאת היא לגבות את תהליך ההכנה למסע לפולין בכל תחומי החיים הבית ספריים. כך לדוגמא יעברו התלמידים סדנאות במקצועות אנגלית ואזרחות המותאמות לאופי הלימוד של המקצועות האלה, באנגלית- טקסטים שונים ודיבור באנגלית, ובאזרחות- הזהות והסובלנות כחלק מהמפגש עם בעלי הזהות האחרת כהכנה למפגש עם הנוער הפולני. הסדנאות מיועדות לכולם, לא רק למי שיוצא למסע עצמו. כך העניין הופך להיות נחלת כלל תלמידי השכבה.
אחד הערכים המרכזיים עליהם מושתת המסע לפולין של תיכון הדרים הוא ערך כבוד האדם. לכבד את הנספים בשואה ואת אלה ששרדו, הלקח האוניברסאלי של השואה – להתייחס אל האדם באשר הוא אדם כאדם, שמירה על צלם אנוש בכל תנאי ומצב. הפגישה עם הנוער פולני מאפשרת למידה על כבוד לשונה , לאחר שמייצג אחרים רבים נוספים. כמו כן במהלך המסע קיימת למידה והתנסות בעזרה לחבר, לאדם אחר.
בכל שלב ושלב בהכנה התלמיד צריך להיות מעורב כמו גם במסע עצמו. אנחנו מעדיפים לעבוד בצורה סדנאית עם התלמידים ובקבוצות קטנות ופחות באמצעות ההרצאות כך שמעורבות התלמידים גדולה יותר. כך מתקיים טיפוח אחריות: שיתוף התלמידים בהכנות למסע בהדרכה ועניינים ארגוניים,ההתנהלות במסע, לשים לב לסובבים אותך,עמידה בכללים,לוחות זמנים. במהלך ההכנות למסע, במסע עצמו וגם אחריו אנחנו מנסים לטפח חשיבה חקרנית. לשאול שאלות,שיחות קבוצה, דיונים, התלבטויות, התמודדויות עם שאלות לא פשוטות, הכנת הדרכות.
אנחנו רואים את משתתפי המסע לפולין כחוליה בשרשרת הדורות- מכירים קהילות,סיפורים אישיים של משפחות ובודדים,מה שמחזק את הקשר לעם ולמולדת.
במסע הולכים בשבילי פולין, "בשבילי האדם", לומדים על שבילי ההיסטוריה, ושבילי בחירה האישיים.
בהכנות למסע ובפולין עצמה מכירים את העולם היהודי על כל זרמיו וצבעיו, נפגשים עם טקסטים יהודים , עם ארון הספרים היהודי, ניתן דגש ציוני אזרחי באמצעות סיפורן של המפלגות ותנועות הנוער בציוניות בעיקר על רקע נטישתן את החלום הגדול – העלייה לארץ ישראל – לטובת צו השעה – מרד בצורר הנאצי,מכירים את התרבות הפולנית תוך מסע גיאוגרפי שמתלווה אליו מסע אישי, משלחתי ולאומי.
אנחנו משתדלים לא להגביל את המסע רק לחברי המשלחת אלא במספר כלים להגיע גם לכלל בית הספר, להורים ולקהילה. אתר ביה"ס משמש ככלי בהכנה לקראת המסע לתלמידים הנוסעים וכן נותן מידע להורים ולקהילה. במסע עצמו נכתב כל ערב בלוג מלווה בתמונות אותו יום מה שמאפשר למי שנשאר בארץ לעקוב בזמן אמת אחרי חווית המסע. גם חוברת המסע נותנת מידע על תכניו השונים של המסע הן למשתתפים והן לסביבה.

דף הנחיות לנוסעים - תיכון הדרים דף הנחיות לנוסעים - אילה משרד נסיעות הצהרת בריאות טופס ויתור סודיות  
27 באוגוסט 2015kl51l
תכנית מסע הדרים 2017 יום מספר 1 יום ה' 3/8/17 נחיתה בווארשה ביה"כ של טיקוצ'ין כיכר העיר טיקוצ'ין יער לופוחובה שיחות קבוצה לינה בווארשה Warszawa , Airport Hotel Okęcie   יום מספר 2 יום ו' 4/8/17 בית הקברות אוקופובה ב ורשה כיכר השילוחים - אומשלגפלץ טראבלינקה קבלת שבת לינה בווארשה Warszawa , Airport Hotel Okęcie   יום מספר 3 יום ... למידע נוסף
27 באוגוסט 2015kl51l
בלוג המשלחת לפולין 2017
27 באוגוסט 2015kl51l
מטלת כניסה למשלחת תיכון "הדרים" לפולין 2015 ... למידע נוסף
27 באוגוסט 2015kl51l
עדות לפניך דף עזר לשיחה עם ניצול השואה ובו ... למידע נוסף
27 באוגוסט 2015kl51l
רעיונות לנושאים ... למידע נוסף
27 באוגוסט 2015kl51l
ההכנה למסע לפולין – הדרים אוגוסט 2014 ... למידע נוסף
27 באוגוסט 2015kl51l
27 באוגוסט 2015kl51l
חוקת חברי המשלחת לפולין ... למידע נוסף
27 באוגוסט 2015kl51l
27 באוגוסט 2015kl51l
``כל מקרה`` - שימבורסקה ... למידע נוסף
27 באוגוסט 2015kl51l
מאיר ויזלטיר ... למידע נוסף
27 באוגוסט 2015kl51l